Are you turned off by the chemicals in bought Ester eggs dye as we’re at EREZ Organic? Try these natural options for nice shiny eggs made of vegetables, spices and different juices. Personally, we like to create those natural dyed Ester eggs in amazing subdued shades. Don’t worry it’s not difficult at all!

Easter

WHY NOT SURE CHEMICAL FOOD COLORING? 

Already the name should be a warning. Food dyes are made from chemicals that were developed to enhance the appearance of food. This process has started already in 1856 when the first artificial food colorings were created from coal tar. Most of the food dyes made today are from petroleum. Safe to note here is that EU is regulation food dyes and they require foods which contain dyes to come in warning labels.

NATURAL COLORS ARE FUND AND SAFE - DO IT THE OLD FASHION WAY! 

One thing to keep in mind is that the effect of the all-natural dyes varies depending on how long and how many times the eggs are immersed in the natural dye. It can also depend on the color of eggs you use and how concentrated the dye is.

We achieved best results by soaking the naturally dyed eggs in the refrigerator overnight and you mustn’t worry about the flavor as it will stay fresh (as long as the egg has no cracks).

THE RECIPES!

Always remember to use one tablespoon white vinegar to one cup of liquid with the natural dye.

* Lavender or red eggs

This is the first recipe we learned from our grandmas. If you wish to get this dark color, use 1 cup red onion skins. Peel the onions and boil /simmer the skins approx. 20 min. Cool the liquid and soak the cooked eggs in the liquid overnight in the refrigerator. If you use red onions than soaking them just for few minutes is sometimes enough. Try to experiment.

*  Yellow eggs

Boil the water and add 3 tablespoons turmeric powder/spice. Don’t forget to add the vinegar (always add). You can play with the amount of turmeric spice to get different shades of color.

* Green eggs

Add a cup of spinach or even better a few teaspoons of spirulina to the boiling water. Eventually you can also mix different greens and use it as a cool dye once the eggs have already been cooked.

* Blue eggs

The main ingredient to get blue eggs is purple cabbage. 2 cups with 1 cups of water will do the trick and add the vinegar (2 table spoons).

Eventually you can experiment with different vegetables and juices. Using chopped carrots will give you a richer yellow color and adding chamomile or green tea will give you various shades. It’s totally up to you on what you want to try.

HAPPY EASTER!

///////////////////////////

Chtěli byste letos vyzkoušet něco jiného, než chemické barvy na vajíčka z obchodu? Proč vajíčka máčet ve směsi chemie, když se dají vykouzlit krásné barvy ze zeleniny, koření a dalších darů přírody? My v EREZ Organic jsme si to vyzkoušeli už vloni a není to vůbec těžké, takže do toho letos jdeme rozhodně znovu!

Eggs in basket

PROC JE LEPSI SE CHEMICKYM BARVIVUM RADEJI VYHYBAT?

Potravinářská barviva byla vyvinuta za účelem zlepšení vzhledu potravin, aby byly pro zákazníky lákavější a zvýšila se jejich prodejnost. Tento trend začal již v roce 1856, kdy byla z uhelného dehtu vytvořena první umělá barviva. Většina dnešních potravinářských barviv pochází z ropy. EU sice reguluje jejich použití, ale pouze ve formě označení potravin varovnými štítky. Kdo tedy příliš nezkoumá informace na obalech a věří prodejci, možná by byl překvapen, co vše dostává do těla.

ZKUSTE TO POSTARU, JAKO TO DELAVALY NASE BABICKY

Jedna věc, kterou je třeba mít na paměti, je to, že účinek všech přírodních barviv závisí na tom, jak dlouho a kolikrát jsou vejce ponořena do barvy. Nejlepších výsledků jsme dosáhli namočením vajíček do barvy přes noc a umístěním do chladničky. Výhodou je, že tak máte jistotu, že uvařená vajíčka zůstanou pěkně čerstvá.  

Nezapomeňte použít jednu polévkovou lžíci bílého octa na jeden šálek nálevu s přírodním barvivem.

*Levandulová až červená vajíčka

Pro dosažení této barvy rozkvetlého pole v Provence, použijte 1 šálek slupek z červené cibule. Cibuli oloupejte a slupky vařte zhruba 20 minut. Poté přidejte jednu lžíci octa, nechte zchladnout na 70 stupňů a vložte vajíčka. Vajíčka chytnou barvu do několika minut. Pro výraznější odstín je můžete nechat namočená v chladničce přes noc.

*Žlutá vajíčka

Jakmile začne voda vřít, přidejte tři lžíce kurkumy. Nechte několik minut povařit, přidejte lžíci octa a nechte zchládnout pod 70 stupňů. Zkuste namíchat nálevy s různým množstvím koření pro více barevných odstínů.

* Zelená vajíčka

Do vroucí vody přidejte šálek špenátu. Pro ještě výraznější zelený odstín přidejte ještě několik čajových lžiček spiruliny. Opět nechte vychladnout pod 70 stupňů, přidejte ocet a hrajte si s odstíny.

* Modrá vajíčka

Hlavní složkou pro získání modrých vajec je červené zelí (ikdyž je v názvu červené, barva bude opravdu modro fialová). Smíchejte 2 šálky zelí s 1 šálkem vody a přidejte 2 lžíce octa. Povařte a postupujte stejně jako u předchozích směsí.

Tyto čtyři možnosti jsou jen kapka v moři přirodních barev. Můžete zkusit experimentovat s odvarem z nakrájené mrkve, která by měla vykouzlit sytý oranžovo žlutý odstín, s heřmánkem pro lehký žlutý nádech nebo se zeleným čajem pro zářivě zelenkavou. Záleží jen na vás, co chcete vyzkoušet.

Veselé Velikonoce!